Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Światowy Dzień Pszczół

Thursday, 20 May 2021 12:52
Zdjęcie pszczół na ramce wyjętej z ula znajdującego się w miejskiej pasiece w Siemiatyczach, po prawej napis 20 maja Światowy Dzień Pszczół Zdjęcie pszczół na ramce wyjętej z ula znajdującego się w miejskiej pasiece w Siemiatyczach, po prawej napis 20 maja Światowy Dzień Pszczół

20 maja to Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii. Jego celem jest przede wszystkim podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia, na które są narażone pszczoły. W Polsce, Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest dodatkowo 8 sierpnia.

Pszczoły są owadami zapylającymi - nawet 90% roślin kwitnących i przeszło 75% roślin uprawianych na potrzeby spożywcze. Na świecie istnieje około 20 tys. gatunków pszczół, w Polsce występuje blisko 470 gatunków, wśród których najbardziej znana jest pszczoła miodna. W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do zagrożeń, które powodują ginięcie owadów zapylających. Największym zagrożeniem jest utrata siedlisk następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu - rozrastających się powierzchnia miast i areałów upraw, częste koszenie trawników i łąk, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu.

Miasto Siemiatycze od czerwca 2019 r. na działce przy ul. 11 Listopada prowadzi własną pasiekę, w której mieszka dziewięć pszczelich rodzin. Życie i pracę mieszkańców pasieki można oglądać 24h/dobę, dzięki wykorzystaniu specjalnych kamer – przejdź do transmisji z pasieki.

Miód jest wyjątkowym produktem promującym miasto, przekazywanym gościom przy szczególnych okazjach.

Najłatwiejszym sposobem pomocy pszczołom jest stworzenie w ogrodzie lub na balkonie miejsc pełnych kwitnących czy miododajnych roślin. Będzie i pięknie i pożytecznie.

W galerii kilka zdjęć naszych siemiatyckich zapylaczy.

Read 154 times Last modified on Tuesday, 15 June 2021 11:31