Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Ignacy Gilewski

Thursday, 16 April 2015 12:04

Ignacy Gilewski (1886 – 1955)

Początkowo uczył się w swym rodzinnym mieście, Kocku. Po przeniesieniu się rodziny do Piotrkowa Trybunalskiego kontynuował naukę w tamtejszym gimnazjum. Szkoły nie ukończył, gdyż po śmierci ojca pogorszyły się warunki materialne. Pogłębiał wiedzę we własnym zakresie, utrzymując się z udzielanych korepetycji. W 1906 r. złożył egzamin, który uprawniał do pracy w szkole, a w następnym roku otrzymał formalny dyplom nauczyciela szkół podstawowych. Tak rozpoczął swą długoletnią pracę nauczycielską.

Przez pierwsze lata pracował w Piotrkowie Trybunalskim - w szkole podstawowej i szkole kolejowej. Potem przeniósł się do Zwierzyńca koło Zamościa. W 1912 r. wyjechał do Rosji. Dłuższy czas zatrzymał się w Jekaterinodarze, gdzie pracował jako kierownik szkoły prywatnej z polskim językiem wykładowym. Tam zastała go I wojna światowa.

W 1918 r. wrócił do kraju. Przez rok pracował w Nieszawie, a następnie przyjechał do Siemiatycz i pozostał w naszym mieście aż do śmierci. Prowadził działalność społeczną, dając przykład mieszkańcom miasteczka. Chcąc wyrwać ich z wojennego marazmu i nędzy, pobudzał do działalności gospodarczej. Mobilizował do pracy wszystkich światlejszych obywateli, którzy przejawiali inicjatywę w najważniejszych dziedzinach życia.

Był współzałożycielem Powszechnego Stowarzyszenia Spożywców „Społem”, banku - Kasa Stelczyka i Spółdzielni Mleczarskiej.  Najbliższą sercu Ignacego Gilewskiego dziedziną była oświata i jej poświęcał najwięcej uwagi oraz starań, zainicjował więc powstanie Społecznego Komitetu Budowy Szkoły. Powstał piękny dwupiętrowy budynek o 20 salach wykładowych. 1 września 1936 r. odbyło się uroczyste otwarcie szkoły i wszystkie uczące się dzieci rozpoczęły naukę w nowo wybudowanym gmachu. Z jego inicjatywy powstał w szkole teatr, chór, zespół muzyczny i liczne koła zainteresowań. 

Ignacy Gilewski jest przykładem prawdziwego przedwojennego inteligenta, którego wyróżniała wysoka kultura osobista, niezwykły takt, życzliwy stosunek do ludzi i świata. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Wdzięczni wychowankowie i koledzy ufundowali kamień pamiątkowy stojący do dziś przed budynkiem szkoły, którą zbudował.


Poniżej prezentacja dotycząca życia Ignacego Gilewskiego przygotowana przez Gimnazjum Publicznego im. Ignacego Gilewskiego nr 1 w Siemiatyczach. Prezentacja pochodzi ze strony internetowej szkoły - http://gim1siem.edupage.org/text1/

Read 13377 times Last modified on Friday, 18 December 2015 15:15