Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Miasta Partnerskie

Thursday, 16 April 2015 12:12

Castrolibero - miejscowość gminna położona na południu Włoch, w prowicji Cosenza, region – Calabria.

Miasto, którego powierzchnia wynosi 11 km kw., zamieszkuje 10 tys. mieszkańców.

W strukturze społeczno-ekonomicznej wyróżniają się pracownicy publiczni, przedstawiciele wolnych zawodów i przedsiębiorcy. Na terenie miasta działalność prowadzi około 500 podmiotów, największą popularnością cieszą się handel i usługi (a wśród nich branże - spożywcza, meblowa, wydawnicza, obuwnicza, samochodowa, turystyczna, odzieżowa).

Działalność rolnicza skupia się głównie na uprawie zbóż, oliwek i winogron. W mieście funkcjonuje kilka przedszkoli i szkół, dających wykształcenie podstawowe oraz średnie ogólne i zawodowe, kilka urzędów administracji publicznej, poczta, szpital, sala sportowa oraz stadion. 

Castrolibero położone jest na najbardziej wsuniętym na południe kontynentalnym regionie Włoch, powoli odkrywanym przez turystów. Decydując się na wypoczynek w tej części Włoch możemy być pewni kryształowo czystej wody (z Castrolibero mamy ok. 30 km nad morze), wspaniałych plaż i pięknych widoków. Mówi się o tym terenie, że są to „góry pomiędzy morzami”. To doskonałe miejsce na wypoczynek.

Klimat w tej części Włoch jest dosyć łagodny. Sezon turystyczny trwa w zasadzie od kwietnia do października. Wybierając się w podróż do Castrolibero, należy jednakże liczyć się z możliwością spędzenia dodatkowych minut, a nawet godzin, w oczekiwaniu na lokalne środki komunikacji. Opóźnienia w rozkładach jazdy to normalna sprawa, nie wywołująca negatywnych emocji u miejscowych.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Lamezia Terme (ok. 85 km), natomiast stacja kolejowa położona jest w sąsiedniej miejscowości – Paola (ok. 30 km), która jest drugim co do wielkości sanktuarium franciszkańskim po Asyżu. 

Strona internetowa: www.comune.castrolibero.cs.it

Data podpisania umowy o współpracy partnerskiej - 9 grudnia 2005 r. 


Zehdenick - to miasto w Niemczech, położone w regionie Brandenburgii, ok. 60 km na północ od Berlina, posiadające już blisko 800-letnią historię (pierwsze wzmianki o Zehdenick pochodzą z 1216 roku).

Miasto, które zamieszkuje ok. 15 tys. mieszkańców, jest kulturalnym i ekonomicznym centrum północnej części powiatu Oberhavel.

W przeszłości znany w całej Europie ośrodek produkcji cegieł. Zachowane do dziś świadectwa tego rzemiosła są elementem przyciągającym tutaj licznych turystów. Wydobycie gliny zostawiło swój ślad w otaczającym krajobrazie, w okolicy jest wiele jezior i zbiorników wodnych powstałych w opuszczonych gliniankach.

Na tej bazie rozwija się obecnie turystyka wodna, traktowana jako motor rozwoju miasta. Noclegi zapewniają turystom 3 hotele, 5 pensjonatów i 13 kwater prywatnych.

Zehdenick to miasto aktywne w sferze gospodarki (główne centrum promocji biznesu), a także kultury i sportu. W mieście działają liczne stowarzyszenia sportowe (ok. 35 – m.in. wędkarstwo, sporty ekstremalne, piłka nożna, biegi, jazda konna, szachy, strzelectwo, samoobrona, nurkowanie, siatkówka, sporty wodne i motorowe) i kulturalne (ok. 20 – taniec, śpiew, muzyka, malarstwo, numizmatyka i inne). Do dyspozycji mieszkańców jest 5 hal sportowych, 5 boisk, 4 przystanie i kąpielisko.

Edukację zapewnia kilka szkół dających wykształcenie podstawowe i średnie techniczne i ogólne. W mieście funkcjonują również 2 szkoły muzyczne, galeria –centrum, biblioteka i muzeum.

Strona internetowa: www.zehdenick.de

Data podpisania umowy o współpracy  - 10 marca 2007 r.  


Postawy - to 20 tys. miasto położone w obwodzie witebskim na Białorusi, prawa miejskie nadano w 1409 roku.

W okresie międzywojennym miasto leżało w granicach Polski. Miasto otaczają piękne i liczne jeziora, stąd też wywodzi się jego nazwa. Postawski region jest dużym rolniczo-przemysłowym powiatem, gdzie znajduje się 16 gospodarstw rolnych i 9 przemysłowych, 17 farm, które specjalizują się głównie w produkcji zbóż, ziemniaków, lnu, mleka i mięsa. Przedsiębiorstwa produkują meble, drzwi, betonowe płyty, len, mięso i nabiał, pieczywo.

Ciekawie i z korzyścią dla siebie, mogą spędzić wolny czas mieszkańcy i turyści w  trzech centrach sportu i zdrowia, dwóch stadionach, 30 klubach i 33 bibliotekach.

Muzeum urządza informacyjne ekspozycje poświęcone przyrodzie, historii i etnografii. Odbywają się również czasowe wystawy na różne tematy.  Dużym wydarzeniem w życiu kulturalnym Postaw było otwarcie w 1998 roku lokalnego domu rzemiosła z halami i salami dla zajęć z haftowania, dziania, słomy, ceramiki, tkactwa. Tu najlepsi mistrzowie regionu przekazują dzieciom tajniki tradycyjnego rzemiosła.

Dziedzictwo kulturowe Postaw jest definiowane poprzez istnienie starożytnych muzycznych tradycji. Od dawna rzemieślnicy tutaj robili cymbałki, harmonijki, skrzypce. Dzisiaj, najlepiej przechowuje muzyczne dziedzictwo regionu, uhonorowany amatorski zespół folklorystyczny Republiki Białoruś "Pojezierze" i zespół ludowej muzyki i pieśni "Zaranka".

Bogate dziedzictwo muzyczne przyczyniło się do faktu, że w 1996 roku miasto stało się centrum Międzynarodowego Festiwalu "Dzwonią cymbały i harmonijki", który przyjmuje znawców i miłośników muzyki ludowej, kreatywne zespoły nie tylko z Białorusi, ale także z Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rosji, Ukrainy, Estonii...

Turyści i goście mają możliwość zrelaksowania się w 17 agro-eko-gospodarstwach. Postawskie centrum turystyki organizuje wyjazd ciekawą trasą "Krainy Jezior, kościołów, parków." Z powiatem Postawskim związani są tak sławni ludzie jak: poeta i tłumacz Wladzimir Dubowka, ogrodnik Iwana Sikora, kapłan i poeta Kazimierz Swajak, organista Bronisław Rutkowski, malarz Alfred Romer. W Postawach pamięta się o swojej historii, dba się o dobrobyt, szanuje i docenia dobrą pracę, uczciwe słowo i  głośne piosenki...

Strona internetowa: www.postavy.vitebsk-region.gov.by

Data podpisania umowy o współpracy partnerskiej - 7 czerwca 2008 r.


Etterbeek – gmina miejska w Rejonie Stołecznym Brukseli, znajdująca się w centrum Belgii.

Na powierzchni 3,15 km2 zamieszkuje ponad 47 tys. osób.

Pisownia “Etterbeek” zbliżona do obecnej nazwy pojawiła się źródłach w 1138 r. W średniowieczu Etterbeek był wiejską osadą, która w kolejnych wiekach stała się ważnym elementem zespołu miejskiego Brukseli. Dynamiczny rozwój Etterbeek przypada na okres po 1830 r., gdy Królestwo Belgii uzyskało niepodległość. W latach 20. XX wieku gmina zyskała charakterystyczną zabudowę – kamienice i szerokie aleje.

Współczesny Etterbeek to międzynarodowe miasto, które sąsiaduje bezpośrednio z głównymi instytucjami europejskimi. Mają tu swoje siedziby ambasady i zagraniczne przedstawicielstwa w instytucjach europejskich. 36% mieszkańców pochodzi z ponad 25 krajów. W Etterbeek mieszka blisko 2 tys. Polaków, z czego większość pochodzi z Siemiatycz.

Liczne centra kultury charakteryzują się otwartością na kultury światowe, wsparciem młodych twórców i rozwojem konkretnych działań dla najmłodszych. Akademie (2 francusko- i 2 holenderskojęzyczne) kształcą w zakresie szeroko rozumianej edukacji artystycznej osoby w każdym wieku. W Etterbeek znajduje się wiele teatrów. Warto podkreślić, że Teatr Varia, którego początki datuje się na 1905 r., to jedna z najważniejszych atrakcji kulturalnych Brukseli.

Dzieci i młodzież uczą się w prawie 30 szkołach wszystkich szczebli. Miejska rada dzieci reprezentuje młodych mieszkańców gminy. Aktywne i odpowiedzialne obywatelstwo rozwija Dom Młodzieży “Klucz” – miejsce spotkań, debat i warsztatów tematycznych. Z ratuszem ściśle współpracują kluby seniora. Do dyspozycji mieszkańców jest basen, stadion oraz centrum sportowe – oferujące szeroki wachlarz zajęć sportowych i rekreacyjnych.

Mimo że gmina jest silnie zurbanizowana na jej terenie zlokalizowanych jest kilkanaście parków i terenów zielonych. Jeden z największych parków Brukseli - Park Cinquantenaire – znajduje się częściowo w Etterbeek. To tu odbywa się organizowany rokrocznie średniowieczny jarmark, podczas którego można cofnąć się w czasie, poznać kuchnię i rzemiosło wieków średnich.

Strona internetowa: www.etterbeek.be

Data podpisania umowy o współpracy partnerskiej – 21 października 2017 r.


Kobryńmiasto w południowo-zachodniej części Białorusi położone zaledwie ok. 50 km od granicy z Polską.

Dzieje miasta, które początkowo było wioską rybacką, przeplatają się z historią Polski. W XV i XVI wieku Kobryń stanowił centrum Księstwa Kobryńskiego w Wielkim Księstwie Litewskim. Po III rozbiorze Polski przyłączony do Rosji, powrócił w granice II Rzeczypospolitej w 1921 r. Warto wspomnieć, że majątek kobryński w 2 połowie XIX wieku należał do Aleksandra Mickiewicza, brata Adama. 

Obecnie Kobryń liczy blisko 80 tys. mieszkańców. Dzieci i młodzież kształcą się w placówkach oświatowych wszystkich szczebli, na terenie miasta funkcjonuje też szkoła z internatem dla dzieci słabosłyszących, szkoła muzyczna i sportowa oraz ośrodek kreatywności dzieci (kształcący w zakresie sztuk, rzemiosł czy umiejętności artystycznych). Aquapark oraz lodowa arena to miejsca wypoczynku wszystkich mieszkańców – zarówno tych młodszych, jak i starszych.

Będąc w Kobryniu obowiązkowo należy odwiedzić Sobór św. Aleksandra Newskiego oraz Monaster Przemienienia Pańskiego. W granicach miasta na obszarze ok. 60 ha mieści się kompleks parkowy - jeden z najstarszych na Białorusi. Występuje tu ponad 70 gatunków drzew i krzewów.

Wizytówką miasta jest Muzeum Historii Wojskowości im. Aleksandra Suworowa rosyjskiego generała, do którego na przełomie XVIII i XIX wieku należały dobra kobryńskie. Część muzeum stanowi Dom Suworowa z 1794 r., który w okresie międzywojennym zwany był Dworkiem Traugutta (przyszły dyktator powstania styczniowego mieszkał w nim w 1860 r.).

Goście chętnie nabywają kobryńskie sery i odzież z miejscowych zakładów. Na terenie miasta funkcjonuje firma produkująca wysokiej jakości plastikowe zabawki dla dzieci, które sprzedawane są w Europie oraz krajach należących do Wspólnoty Niepodległych Państw. W gospodarce miasta przeważają przemysł metalowy, spożywczy i meblarski.

Tuż obok miasta przebiega autostrada Brześć-Mińsk-Moskwa, a przez centrum - linia kolejowa Brześć-Homel.

Miasto stanowi centrum Rejonu Kobryńskiego - wspólnie tworzą jednostkę administracyjno-terytorialną w obwodzie brzeskim.

Strona internetowa: www.kobrin.brest-region.gov.by 

Data podpisania umowy o współpracy partnerskiej – 4 grudnia 2017 r.

Read 13482 times Last modified on Tuesday, 05 June 2018 13:42