Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Siemiatycki Ośrodek Kultury (0)

Dyrektor - Jolanta Sidorowicz

ul. Leg. Piłsudskiego 1
tel. 85 655 25 54
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
strona internetowa: www.sok.siemiatycze.eu

Wizja Siemiatyckiego Ośrodka Kultuy i jego rola w środowisku lokalnym
Dom kultury jako nowoczesne centrum edukacji kulturalnej, źródło inspiracji i animacji życia kulturalnego mieszkańców Siemiatycz w dialogu ze środowiskiem lokalnym, w atmosferze wzajemnego szacunku.

Misja Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
Zakorzeniony w tradycji Siemiatycki Ośrodek Kultury kreuje miejsce aktywnego uczestnictwa społeczności lokalnej w kulturze.

Siemiatycki Ośrodek Kultury  zajmuje się organizacją imprez kulturalno promocyjnych w mieście. Jednocześnie zarządza kilkoma obiektami na terenie miasta, w tym: galerią w dawnej synagodze żydowskiej oraz budynkiem dawnej oranżerii przy ul. Legionów Piłsudskiego 1.

„Galeria to dawne Muzeum Regionalne, które powstało w 1976 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz. W 1993 r. Muzeum zostało przeniesione do byłej synagogi przy ul. Zaszkolnej, a na początku roku 2001 przemianowano je na galerię, która dysponuje czterema salami wystawowymi. Trzy z nich mieszczą stałe ekspozycje prac panów: J. Charytona, L. Wisienko i R. Brzeskiego. W czwartej sali organizowane są wystawy czasowe z dziedziny malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii. Natomiast na przełomie marca i kwietnia – rokroczna Wystawa Pisanek Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego, podczas której swoje prace prezentują twórcy ludowi Podlasia. Synagoga została wzniesiona według projektu Bogumiła Zuga w miejscu starej, zniszczonej przez wielki pożar miasta w roku 1797. Usytuowano ją na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, zniesionego w 1777 r. przy wytyczaniu ul. Pałacowej. Społeczność żydowska zgodziła się na likwidację cmentarza w zamian za nadanie kahałowi rozległych terenów na lewym brzegu Kamionki oraz ufundowanie bożnicy przez Księżnę Annę Jabłonowską. W czasie okupacji synagoga pełniła funkcję magazynu i dzięki temu przetrwała okres wojny. W latach 1961-64 przeprowadzono remont i zaadaptowano bożnicę na obiekt kultury, który służy jej do dnia dzisiejszego.

Budynek przy ul. Legionów Piłsudskiego 1 jest siedzibą administracji ośrodka kultury, jak również miejscem stałych zajęć, spotkań i występów w sali koncertowej. Historia dotyka także ten obiekt – część, w której mieści się sala koncertowa, jest zrekonstruowaną oranżerią pałacu Księżnej Anny Jabłonowskiej, dawnej właścicielki Siemiatycz".

Fragmety ze Strategii Rozwoju Siemiatyckiego Ośrodka Kultury

Oferta programowa:

Działalność ośrodka kultury zmieniała się wraz ze zmianami w kraju i społeczeństwie. Oferta stałych form pracy znacząco zmieniła się w 2008 roku. Do zajęć teatralnych, plastycznych, brydżowych i szachowych dołączyły następujące sekcje: balet, taniec nowoczesny i towarzyski, zajęcia taneczno-rytmiczne, Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie, dziecięce studio piosenki, zajęcia wokalno-teatralne, zespół wokalny Omorfos, aerobik, młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy. Od szeregu lat przy ośrodku kultury istnieje Klub Seniora „Jesień”, a w ramach tego klubu działa zespół wokalny. Tygodniowo z oferty Siemiatyckiego Ośrodka Kultury korzysta ponad 400 osób – głównie dzieci w wieku 7-13 lat. Tym, którzy nie są zainteresowani stałymi zajęciami, organizowane są warsztaty prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin (kulinarne, rękodzieła ludowego, teatralne, tańca flamenco, wokalne, wykonywania ozdób z filcu i opłatka).