Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tuesday, 04 May 2021 09:03
Zdjęcia białych kwiatów na gałęziach, w tle biało-czerwone flagi Zdjęcia białych kwiatów na gałęziach, w tle biało-czerwone flagi

W poniedziałek, 3 maja 2021 r., w całej Polsce obchodzona była 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne obchody, ze względu na pandemię koronawirusa, nie miały charakteru wielkiego zgromadzenia. W Siemiatyczach uroczystości rozpoczęły nabożeństwa w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego i kościele pw. św. Andrzeja Boboli, w intencji zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Burmistrz Siemiatycz stojący na czele delegacji samorządu miasta złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w imieniu wszystkich mieszkańców Siemiatycz. W uroczystości wzięli udział także Zastępca Burmistrza Miasta Siemiatycze, przedstawiciele duchowieństwa, jednostek i spółek miejskich. Kwiaty złożyli również przedstawiciele władz powiatowych, policji, straży pożarnej, wojska i organizacji pozarządowych.

„3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych” ─ tymi słowami rozpoczyna się uchwała Sejmu RP, zgodnie z którą rok 2021 został ustanowiony rokiem Konstytucji 3 Maja.

Read 227 times Last modified on Tuesday, 18 May 2021 10:24