Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Miodobranie w siemiatyckiej pasiece

Friday, 19 June 2020 13:22

W piątek, 19 czerwca br., w siemiatyckiej pasiece odbyło się drugie w tym roku podbieranie miodu. Burmistrz Piotr Siniakowicz wraz z opiekunem miejskich uli, Arkadiuszem Płotką dokonali przeglądu siemiatyckich uli, wybierając z nich pełne miodu plastry. Piękna pogoda sprawiła, że tegoroczny miód, będzie pochodził głównie z pyłku i nektaru chabrów i facelii.

Przed rozpoczęciem pracy przy każdym ulu pszczelarz kolejno odymiał go dymiarką - wydobywający się dym nie szkodzi pszczołom, ani ich nie usypia. Odymionym owadom wydaje się, że ul się pali, co powoduje, że przygotowując się do ewakuacji napełniają swoje wola miodem. Dzięki temu przez kilka minut przestają wyraźnie czuć zapachy, nie czują też feromonów alarmowych wydzielanych przez pszczoły stojące na straży ula, a to powoduje że są mniej agresywne. Podczas podbierania Pan Arkadiusz opowiadał o kolejnych etapach miodobrania, podkreślił przy tym, że a po podebraniu miodu pszczoły pracują cztery razy szybciej, aby nadrobić utracone zasoby, a także że pszczołom zawsze warto zostawić część miodu w ramkach, aby nie przestały się rozwijać.

W miejsce zabranych ramek czekały już nowe. Po zakończeniu pracy plastry zostały przetransportowane do pracowni, gdzie, przed ostygnięciem, zostaną odwirowane. Ciepłe plastry łatwiej jest odsklepić, a miód podczas wirowania szybciej wypryskuje z komórek, ma rzadszą konsystencję i szybciej przepływa przez sito. Na koniec miód zostanie przelany do słoiczków, które ostatecznie staną się wyjątkowym gadżetem reklamowym miasta.

W ramach projektu „MIODEK”, realizowanego przez Miasto Siemiatycze oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w czerwcu 2019 r., na działce przy ul. 11 Listopada powstała miejska pasieka, w której zamieszkały 4 rodziny pszczele.

Według badań biologów – miód wytwarzany w miastach jest równie zdrowy i pełen wartości jak miody wiejskie. Pojawiła się nawet opinia, że pszczoły lepiej radzą sobie w metropoliach, ze względu na rośliny rosnące na balkonach, cmentarzach, różnego rodzaju skwerach oraz w parkach, które występują przez cały sezon oraz których w naszym mieście jest pełno!

Burmistrz Miasta Siemiatycze zaprasza do obserwowania życia miejskiej pasieki on-line, dzięki 24/7 transmisji na żywo, dostępnej pod linkiem: https://www.siemiatycze.eu/pl/miodek-pasieka-online.html.

Read 844 times Last modified on Tuesday, 11 August 2020 07:55