Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Warsztaty twórczości ludowej w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

Friday, 17 April 2015 13:57

W środę 21 marca w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty twórczości ludowej.

         W zajęciach udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach.

         Na warsztatach młodzież poznała tradycyjną metodę wykonywania pisanek - metodę batikową (nakładanie wzoru woskiem i kilkakrotne barwienie, zaczynając od koloru najjaśniejszego) oraz wykonywały koronkę artystyczną - frywolitek - nazywaną inaczej koronką czółenkową z cienkiej nici. Tworzy się ją za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Uczono się także podstaw tkactwa na oryginalnym, tradycyjnym warsztacie tkackim.

         Podczas zajęć, każdy zainteresowany własnoręcznie mógł spróbować swoich sił w tych dziedzinach. Pisanki wykonywano pod okiem pani Niny Posławskiej, twórczyni ludowej z Pawłowicz. Naukę wykonywania frywolitek i tkactwa prowadzili: pani Marzena Dmitruk i pan Janusz Turecki, twórcy ludowi z Terespola.

Zdjęcia: Łukasz Andruszkiewicz

Read 1763 times Last modified on Friday, 17 April 2015 14:35