Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nawigacja

Podsumowanie 2023 r.

piątek, 29 grudzień 2023 10:50
Widok z góry na okolice zalewu nr 1 w Siemiatyczach Widok z góry na okolice zalewu nr 1 w Siemiatyczach

Szanowni Mieszkańcy Siemiatycz,

rok 2023 był dla naszego miasta czasem pełnym wyzwań i sukcesów. Udało nam się osiągnąć zakładane cele i zrealizować ważniejsze projekty infrastrukturalne. Przyświecała nam jedna idea – rozwój miasta, które nie tylko oferuje komfort życia, lecz również otwiera drzwi dla nowych perspektyw. Dzięki Państwa zaangażowaniu, wsparciu i pomysłowości, dokonaliśmy rzeczy, z których możemy być dumni. W treści naszej broszury skupiliśmy się na zwięzłym zestawieniu kluczowych inicjatyw 2023 roku, które stanowią rezultat naszej intensywnej pracy. Oferuje ona wgląd w wysiłek podejmowany na rzecz rozwoju społeczności, wprowadzane zmiany oraz nasze zaangażowanie w tworzenie lepszego jutra.

Niech rok 2024 przyniesie nam nowe inspiracje, spełnienie osobistych ambicji i udane, wspólne przedsięwzięcia. Niech każdy dzień obfituje w chwile radości i satysfakcji. W tym wyjątkowym okresie świąteczno-noworocznym, życzę Państwu spokoju, zdrowia oraz niezapomnianych chwil spędzonych z najbliższymi.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Miasta Siemiatycze
Piotr Siniakowicz

INWESTYCJE

 

ADAPTACJA BUDYNKU PO DAWNYM GIMNAZJUM NA POTRZEBY SZKOŁY MUZYCZNEJ

Po gruntownej termomodernizacji budynku dawnego gimnazjum przy ul. Świętojańskiej 25, przystąpiliśmy do kolejnego etapu prac obejmującego kompleksowy remont pomieszczeń. Dzięki przeprowadzonym zmianom powstały nowoczesne sale dydaktyczne przeznaczone do nauki gry na instrumentach, zajęć grupowych i indywidualnych, konsultacji, jak również do rytmiki. Dodatkowo, wyposażyliśmy pomieszczenia zaplecza socjalnego takie jak pokój nauczycielski czy szatnie. Przebudowaliśmy oświetlenie terenu oraz parking przed szkołą. Całkowita wartość drugiego etapu modernizacji wyniosła 7 000 000 zł, z czego znaczną część, aż 5 700 000 zł, pozyskaliśmy z budżetu państwa.

SALA KONCERTOWO-KINOWA

W budynku dawnego gimnazjum wybudowaliśmy salę koncertowo-kinową. Sala została wyposażona w nowoczesny sprzęt audio-wideo, gwarantujący doskonałą jakość dźwięku i obrazu podczas koncertów i seansów filmowych. Wnętrze nowej sali wyróżnia się starannym wykończeniem. Przemyślane oświetlenie podkreśla atmosferę, tworząc wyjątkowy nastrój zarówno dla widzów jak i artystów.

ROZBUDOWA PLACU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ – miejski plac zabaw

Na placu integracji zamontowaliśmy różnorodne urządzenia do zabawy dla dzieci, takie jak zjeżdżalnie, tyrolka, huśtawki czy ścianka wspinaczkowa. Dodatkowo, teren wzbogaciły  ławeczki oraz niewielka infrastruktura. Oferta dla osób dorosłych obejmie bibliotekę społeczną, ziołowo-kwiatowy ogród zapachów oraz strefy relaksu w osłoniętych roślinnością małych wiatach. W planach są hamaki oraz leżanki z pergolami mające zapewnić dodatkowe miejsca wypoczynku.

ROZBUDOWA ŚCIEŻKI PIESZO-ROWEROWEJ PRZY ZALEWIE NR 1

Dzięki zintegrowaniu nowej ścieżki pieszo-rowerowej z już istniejącym ciągiem w okolicy zalewu nr 1, stworzyliśmy kompletną pętlę wokół tego obszaru. Nowa infrastruktura nie tylko sprzyja aktywności fizycznej, ale również promuje zdrowy styl życia, zachęcając do kontaktu
z naturą.

MOSTEK NA ZALEWIE NR 1

Mostek, który splata brzegi zalewu nr 1, to praktyczne połączenie w krajobrazie spacerowym. Nie tylko ułatwia komunikację, ale stanowi również znakomity punkt obserwacyjny, który kusi spokojnym widokiem. Mostek wyróżnia się dzięki intensywnie żółtym balustradom
i wyrazistym czerwonym wzmocnieniom, co dodaje mu charakteru oraz zapewnia funkcjonalność widoczną z daleka.

DOŚWIETLENIE TERENU NAD ZALEWEM NR 1

Doświetlenie terenu przy zalewie nr 1, na placu integracji i nowej ścieżce wykonaliśmy w celu poprawy bezpieczeństwa oraz możliwości korzystania z tego obszaru po zmroku. Dodatkowo, nowe oświetlenie podkreśla walory tej okolicy.

PRZEBUDOWA KANALIZACJI DESZCZOWEJ PRZY UL. NADRZECZNEJ

W związku z koniecznością zapewnienia kontrolowanego przepływu wody deszczowej przebudowaliśmy kanalizację deszczową na części ul. Nadrzecznej, To kluczowe działanie w redukcji tworzenia się kałuż i błota, szczególnie w okresach intensywnych opadów deszczu.

BUDOWA SYSTEMU NAWADNIANIA BOISK PIŁKARSKICH

Na boiskach przy stadionie zainstalowaliśmy system nawadniania terenu. Instalacja umożliwi utrzymanie odpowiednich warunków na boisku przez cały rok, zapewniając optymalną jakość trawy oraz lepsze warunki dla rozwoju sportowego mieszkańców.

PRZEBUDOWA MOSTU Z JAZEM NA UL. SPACEROWEJ

Most wraz z przyległym terenem na ul. Spacerowej poddaliśmy gruntownej przebudowie.  W ramach zadania wykonano nową konstrukcję, izolację, balustrady. Wzmocniono skarpy, wykonano nowe schody. Powierzchnia jazu została oczyszczona, uzupełniona i zabezpieczona.

ODBUDOWA POMOSTU NA ZALEWIE NR 2

Sukcesem zakończyła się modernizacja deszczochronów na zalewie nr 2. Powiększyliśmy powierzchnię dwóch istniejących narożnych platform widokowo-rekreacyjnych, pokrywając je trzciną. Betonowe kotwice zastąpiły stalowe pale kotwiące w dnie zbiornika. Nowe deszczochrony prezentują się wyjątkowo przyjemnie.

ROZBUDOWA SYSTEMU FONTANN PŁYWAJĄCYCH NA ZALEWIE NR 1

Na zalewie nr 1 zainstalowaliśmy dwa dodatkowe zestawy fontann pływających oraz konsolę sterowania. Fontanny charakteryzują się nie tylko kolorowym oświetleniem, możliwe jest  także programowanie różnorodnych efektów świetlnych oraz uruchomienie dłońmi poszczególnych strumieni wody.

ROZBUDOWA BUDYNKU SANITARNO-TECHNICZNEGO PRZY ULICY GRODZIEŃSKIEJ

Rozbudowa budynku przy ul. Grodzieńskiej to przedsięwzięcie, mające na celu zwiększenie funkcjonalności obiektu. Powiększyliśmy przestrzeń roboczą, co umożliwia lepszą organizację pracy i poprawia efektywność usług świadczonych w klubie juniora i seniora.

ROZBUDOWA MONITORINGU

System monitoringu rozbudowaliśmy o 30 nowych kamer w okolicy placu integracji, amfiteatru oraz małego targowiska. Instalacja kamer podnosi standardy bezpieczeństwa w tych obszarach, tworząc lepsze warunki monitorowania i zapewniając większe poczucie bezpieczeństwa osób odwiedzających te miejsca.

Na rewitalizację terenu przy zalewie nr 1 pozyskaliśmy 8 500 000 zł z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

DOFINANSOWANIE ZAKUPU I MONTAŻU INSTALACJI OZE NA NIERUCHOMOŚCIACH MIESZKAŃCÓW – dodatkowy nabór

W ramach oszczędności przy realizacji projektu „Słoneczne Siemiatycze” ogłosiliśmy dodatkowy nabór uczestników. W ramach zadania realizowanego od 2021 r. dofinansowaliśmy montaż 99 instalacji fotowoltaicznych na terenie miasta. Wartość inwestycji łącznie wyniosła 1 984 560 zł, dofinansowanie z funduszy unijnych 1 276 954 zł.

MODERNIZACJA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Udoskonalenie objęło wymianę przestarzałych urządzeń w istniejącym budynku krat oraz konstrukcję całorocznego obiektu technicznego. Dodatkowo, obiekt zostanie wyposażony w elementy takie jak urządzenia kontrolne, sprzęt teleinformatyczny i sprzęt do czyszczenia. Realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki pozyskanym 6 650 000 zł z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład. Całkowity koszt projektu - 8 118 000 zł.

ŚCIEŻKI PIESZO-ROWEROWE

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej w kierunku Grabarki to inwestycja powiatowa, którą dofinansowaliśmy z budżetu miasta kwotą 222 271, 53 zł.  W ramach pierwszego etapu inwestycji na terenie Miasta Siemiatycze wybudowano ciąg pieszy na ulicy Wysokiej, obejmujący odcinek od skrzyżowania z ul. Gen. W. Andersa do cmentarza prawosławnego.

PRZEPROWADZENIE PRAC KONSERWATORSKICH, RESTAURATORSKICH I ROBÓT BUDOWLANYCH  W DAWNEJ ORANŻERII

Zaplanowaliśmy remont dawnej oranżerii, będącej obecnie siedzibą Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. Fundamentalne znaczenie będzie miała wymiana przestarzałej stolarki okiennej, od tego zaczniemy w pierwszej kolejności. Oprócz poprawy estetyki budynku, nowa stolarka zapewni lepszą izolację cieplną i akustyczną. Na realizację inwestycji, w 2024 r., udało się pozyskać 294 000 zł z budżetu państwa, wartość całości szacuje się na 300 000 zł.

PRZEPROWADZENIE PRAC KONSERWATORSKICH I ROBÓT BUDOWLANYCH W KOŚCIELE PW. WNMP ORAZ WYKONANIE PRAC KONSERWATORSKO-RESTAURATORSKICH PRZY RZEŹBIE CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO

Pozyskaliśmy dofinansowanie na prace renowacyjne w kościele pw. WNMP w wysokości 1 176 000 zł z budżetu państwa. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 1 200 000 zł. Środki zostaną przekazane Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w formie dotacji celowej z budżetu miasta w 2024 r.

 

PROJEKTY SPOŁECZNE

 

KARTA RODZINA 5+

Kontynuowaliśmy realizację Programu Rodzina 5+. To inicjatywa mająca na celu wsparcie rodzin wielodzietnych i samotnych rodziców wychowującym co najmniej dwoje dzieci,  zapewniająca im szeroki wachlarz przywilejów i zniżek w codziennym funkcjonowaniu. Karta umożliwia otrzymanie 20% zniżki w opłatach za żłobek i przedszkole, darmowe przejazdy komunikacją miejską, 50% zniżki na zakup biletów na płatne wydarzenia organizowane przez SOK i MOSiR, 50% zniżki na wybrane zajęcia w domu kultury, obniżone opłaty za korzystanie z infrastruktury sportowo-rekreacyjnej miasta oraz uprawnienia do zniżek oferowanych przez Partnerów Programu Rodzina 5+. 

KARTA SENIORA

Mieszkańcom w wieku 65+ dedykowaliśmy program Karta Seniora. Dzięki Karcie Seniora seniorzy otrzymują 50% zniżki na zakup biletów na zajęcia oraz wydarzenia organizowane przez jednostki miejskie, korzystają z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta, zniżek za korzystanie z infrastruktury sportowej (m.in. kryta pływalnia) oraz zniżek oferowanych przez Partnerów Programu Karta Seniora.

SIEMIATYCKI UNIWERSYTET DZIECIĘCY i UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

Uczniom klas IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 stworzyliśmy  ponownie możliwość uczestnictwa w zajęciach i wykładach na Politechnice Białostockiej. Równolegle, słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapewniliśmy comiesięczne wykłady prowadzone przez kadrę naukową Politechniki Białostockiej. Inicjatywy edukacyjne, skierowane do dzieci, jak i osób starszych, otwierają drzwi do ciągłego rozwoju i nauki przez całe życie.

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA

Dbaliśmy o aktywne uczestnictwo młodzieży w życiu miasta. Młodzieżowa Rada stanowi niezwykłą platformę, gdzie młodzi ludzie mogą wyrazić swoje poglądy oraz aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu decyzji dotyczących miasta. Inicjatywa nie tylko wspiera rozwój umiejętności społecznych, ale także promuje i kształtuje postawy demokratyczne, ucząc młodych ludzi, jak ważne jest uczestnictwo i zaangażowanie w życie publiczne.

WSPARCIE SPOŁECZNE

Wsparcie społeczne to szeroki wachlarz działań mających na celu pomoc mieszkańcom w różnych aspektach życia. Kontynuowaliśmy m.in. usługę asystenta osobistego dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcie ich rodzin. Przeciwdziałanie uzależnieniom od substancji psychoaktywnych czy też uzależnieniom behawioralnym to działanie, które pomaga w radzeniu z problemami uzależnień oraz edukuje na temat zagrożeń wynikających z uzależnień. Proponowaliśmy mieszkańcom rozmowy wspierające oraz bezpłatne spotkania ze specjalistą ds. uzależnień. Spotkania zapewniają bezpieczne i poufne środowisko, w którym specjalista udziela profesjonalnej pomocy, porad oraz wsparcia.

USŁUGA TRANSPORTOWA DLA MIESZKAŃCÓW

Wprowadziliśmy innowacyjną usługę transportową, dedykowaną osobom z ograniczeniami w transporcie, zapewniając im niezależność w codziennym poruszaniu się. Ze wsparcia korzystają mieszkańcy, którzy ukończyli 18 rok życia i mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się na terenie Siemiatycz. 

JADŁODZIELNIA  

Dzielimy się jedzeniem – to inicjatywa, która nie tylko redukuje marnotrawstwo żywności, ale również tworzy społeczne więzi, umożliwiając mieszkańcom zarówno przekazywanie, jak
i korzystanie z darmowej żywności. Specjalnie oznakowaną lodówkę zainstalowaliśmy
za małym targowiskiem „Manhattan”.

BADANIA PROFILAKTYCZNE

Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Siemiatycz to inicjatywa o wysokim znaczeniu, dążąca do wczesnego wykrywania potencjalnych schorzeń, ale także promująca świadomość zdrowotną. Podpisaliśmy umowę na realizację drugiej edycji tego projektu. W jej ramach przeprowadzone zostaną badania diagnostyczne, obejmujące oznaczenie poziomu witaminy D3 oraz diagnostykę raka: jelita grubego, wątroby, trzustki, dróg żółciowych, raka jajnika, raka piersi oraz raka prostaty. Badania będą realizowane w 2024 r.

DZIEDZICTWO NARODOWE I LOKALNE TRADYCJE

Organizując kluczowe wydarzenia w historii Polski i Siemiatycz nie tylko celebrowaliśmy dni ważne dla narodowej tożsamości, lecz także utrwalaliśmy lokalną historię, tradycję
i dziedzictwo. Były to m.in. 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, Dzień Sybiraka, 160. rocznica Powstania Styczniowego i Bitwy Siemiatyckiej, urodziny Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej czy 45. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Wyrazem uznania dla wartości rodziny
i małżeństwa były rocznicowe jubileusze uhonorowane medalami Prezydenta RP oraz Burmistrza Miasta Siemiatycze, celebrujące długotrwałe związki małżeńskie (50 i 25 lat). Statuetką Ambasadora Siemiatycze za godną uznania działalność na rzecz miasta uhonorowaliśmy pochodzącego z Siemiatycz Roberta Podolińskiego, polskiego piłkarza, trenera piłkarskiego i komentatora sportowego.

WYDARZENIA KULTURALNE, SPORTOWE I REKREACYJNE, KONCERTY

W roku 2023 Siemiatycze były areną różnorodnych wydarzeń, które nie tylko dostarczały rozrywki, lecz również promowały zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną czy dostęp do kultury. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowych koncertach: Agi Zaryan - Muzyczna Strona Siemiatycz, Krystyny Giżowskiej, Kamila Bednarka – Dni Siemiatycz, Agnieszki Chylińskiej, Organka – Siemiatycze Blues-Rock Festiwal, Kabe i Miszel – Siemiatycze Flow Festiwal, House of Death, Quo Vadis – Halloween Tour czy Closterkeller 35-lecie działalności zespołu. Wydarzenia sportowe, takie jak Siemiatycka Dycha – 12. edycja biegu ulicami miasta, Towarzyskie Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Siemiatycze, Rajdy dla Frajdy „Grand Prix Amatorów Na Szosie – Rowerem przez Polskę”, Hawajski Wieczorny Przejazd na Czymkolwiek Ulicami Siemiatycz, Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego Motobiker’s
i Parada Motocykli, Festyn Sportowy Gramy i Wygrywamy KKS ORZEŁ, zajęcia samoobrony dla kobiet, Zloty Morsów, miały na celu integrację społeczności, ale także zachęcały do aktywności na świeżym powietrzu.

INTEGRACJA MIESZKAŃCÓW - PIKNIKI OSIEDLOWE, SPOTKANIA, LEKCJE SAMORZĄDNOŚCI

Kontynuowaliśmy organizację wydarzeń mających na celu nie tylko integrację społeczności, ale także promocję wolontariatu, edukację na temat demokracji oraz roli władz lokalnych: osiedlowe pikniki (na Skwerze Andersa, ul. Świerkowej, Skwerze Artystów), festyny i spotkania okolicznościowe (np. z okazji Dnia Dziecka, Dnia Seniora) czy zajęcia w klubach seniora
i juniora. Udzieliliśmy wsparcia różnorodnym projektom prowadzonym przez organizacje pozarządowe, angażując ponad 120 000 zł ze środków budżetowych miasta. Te inicjatywy obejmowały między innymi organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, zajęcia pozalekcyjne, wydarzenia kulturalne celebrujące polskie tradycje, działalność świetlicy środowiskowej, a także zawody sportowe i lokalne jubileusze. Ponadto, zainwestowaliśmy w dodatkowe wyposażenie dla strażaków z OSP, wspierając ich działania ratownicze i gaśnicze. Lekcje samorządności, czyli spotkania dzieci z przedszkoli i szkół z Burmistrzem oraz edukacyjne wycieczki po mieście z przewodnikiem, stanowiły znakomitą okazję do nauki i lepszego zrozumienia funkcjonowania lokalnych władz i funkcjonowania miasta.

WSPÓŁPRACA SIEMIATYCZE - HAMMERSMITH & FULHAM, ETTERBEEK, KOZANI

Współpracując z innymi samorządami i organizacjami w kraju i poza granicami realizowaliśmy inicjatywy mające na celu zdobycie nowych doświadczeń, wiedzy i umiejętności. Nawiązaliśmy kontakty z londyńską dzielnicą Hammersmith & Fulham w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W trakcie wizyty delegacji z Etterbeek zaprezentowaliśmy nowe inwestycje miejskie i nowe możliwości z tym związane. W obszarze edukacji przedszkolnej wymieniliśmy doświadczenia i wiedzę m.in. z greckim miastem Kozani.

ZIELONE INICJATYWY I EDUKACJA EKOLOGICZNA

Edukowaliśmy ekologicznie realizując projekty na rzecz ochrony środowiska. Inicjatywy takie jak "Czyste, Zielone Miasta" - wspólne porządkowanie terenów zielonych, sadzenie drzew, ekologiczne zabawy, a także praktyka wrzucania kul bokashi, stanowiły nie tylko zabawne, lecz również pouczające doświadczenie. „Klasa z drewna" to z kolei innowacyjny program edukacyjny, który nie tylko ułatwia zrozumienie i czerpanie korzyści z natury, lecz także kładzie nacisk na kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci. W ramach projektu w Szkole Podstawowej Nr 3 oraz Przedszkolu Nr 5 odbywały się zajęcia o tematyce przyrodniczej. Powstały także miejsca stworzone z myślą o rozwijaniu zainteresowań z zakresu edukacji leśnej, ochrony przyrody oraz lasów. Altana, ścieżka zdrowia, tablice informacyjno-edukacyjne oraz gry terenowe służą dzieciom i młodzieży szkolnej w ich edukacyjnych i ekologicznych poszukiwaniach.

Na zakończenie raz jeszcze dziękuję za zaufanie i współpracę. Państwa zaangażowanie stanowi fundament wszystkich działań i inspiruje do dalszych inicjatyw. Na nadchodzący rok zapowiadają się kolejne pasjonujące projekty. W dalszym ciągu będziemy dążyć do rozwijania naszego miasta poprzez innowacje, kulturę i społeczność.

 

Serdecznie pozdrawiam
Piotr Siniakowicz Burmistrz Miasta Siemiatycze

Czytany 401 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2024 09:01