Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Print this page

Kalendarium II wojny światowej - "Kurier Siemiatycki" 2006, nr 43

Thursday, 16 April 2015 16:28

Kalendarium II wojny światowej w Siemiatyczach – Polskie podziemie w Siemiatyczach i okolicy

„Kurier Siemiatycki” 2006, nr 43

Tekst: Mieczysław Matosiuk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz

O Polskim podziemiu w okresie wojny i okupacji wiedziało się tyle, co np. o prądzie elektrycznym płynącym w przewodach. Przeciętny zjadacz chleba wiedział, że prąd w przewodach chyba jest, ale dopiero jak przewody się zwarły i powstało iskrzenie, wówczas człowiek był przekonany, że on naprawdę jest i działa. Na białostocczyźnie największymi podziemnymi organizacjami wojskowymi były Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne. Skupimy się głównie na tych najliczniejszych formacjach podziemnych, które też działały na terenie Siemiatycz i okolic.

Dowódcą białostockiego okręgi Armii Krajowej, w skład którego wchodziła placówka AK w Siemiatyczach, był pułkownik Władysław Liniarski, pseudonim „Mścisław”, „Wuj”. Był on najdłużej dowodzącym Komendantem Białostockiego Okręgu AK. Funkcję Komendanta Białostockiego Okręgu Armii Krajowej pełnił od czerwca 1942 r. Aresztowany został dopiero 31 lipca 1945 roku przez tropicieli NKWD i U.B.P. W więzieniu przebywał do 1954 r. Odznaczony Orderem Wojennym „Virtuti Militari” kl. V za osobistą odwagę i męstwo. Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz za całokształt zasług żołnierskich i obywatelskich - Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Read 1804 times