Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Print this page

W trosce o czyste powietrze

Wednesday, 25 November 2020 12:53
Grafika z rysunkiem dymiących na czarno kominów, napisem w czerwonej ramce plastik nie do pieca, piec nie do plastików; w żółtej ramce napis nie spalaj plastików, powstające pyły i szkodliwe substancje to zagrożenie dla ludzi i środowiska; zamiast spalać - zbierać plastikowe odpady selektywnie, to cenny surowiec do recyklingu; kod QR do zeskanowania z napisem zobacz film i www.plasticseurope.org Grafika z rysunkiem dymiących na czarno kominów, napisem w czerwonej ramce plastik nie do pieca, piec nie do plastików; w żółtej ramce napis nie spalaj plastików, powstające pyły i szkodliwe substancje to zagrożenie dla ludzi i środowiska; zamiast spalać - zbierać plastikowe odpady selektywnie, to cenny surowiec do recyklingu; kod QR do zeskanowania z napisem zobacz film i www.plasticseurope.org

„Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku” to kampania edukacyjno-społeczna prowadzona przez Fundację PlasticsEurope Polska, przypominająca o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu.

Problem złej jakości powietrza, jest szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym. Za zanieczyszczenie powietrza odpowiada w głównej mierze tzw. niska emisja, czyli emisje z pojazdów oraz z domowych palenisk i kotłowni. Duży udział ma tu naganne zjawisko spalania odpadów w piecach, a świadomość negatywnych skutków takich praktyk jest bardzo niska. Odpady z tworzyw sztucznych są często spalane w przydomowych piecach i kotłowniach ze względu na wysoką wartość opałową tego materiału. Spalanie plastiku nie tylko marnuje surowiec do recyklingu, ale także emituje do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu.

Warto wiedzieć, że:

  1. Odpady tworzyw to wartościowy materiał, który poprzez recykling mechaniczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów. W ten sposób, realizowana jest podstawowa zasada Gospodarki Obiegu Zamkniętego – efektywne wykorzystanie zasobów, poprzez zawracanie ich do obiegu gospodarczego.
  2. Poziom selektywnej zbiórki odpadów tworzyw sztucznych w Polsce wzrasta bardzo powoli.
  3. W dalszym ciągu podstawowym sposobem zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych w Polsce pozostaje składowanie.
  4. Praktyka niekontrolowanego spalania odpadów jest niestety powszechna. Raport GUS „Ochrona Środowiska w Polsce 2019” stwierdza, że spalanie w gospodarstwach domowych wytwarza prawie czterokrotnie więcej pyłów niż łącznie emituje sektor produkcji i transformacji energii. Przyczynia się do tego nie tylko palenie paliwem niskiej jakości, ale także spalanie odpadów w piecach, kominkach czy na wolnym powietrzu.
  5. Szkodliwość spalania odpadów w gospodarstwach domowych wynika z trzech głównych przyczyn: proces przebiega w zbyt niskiej temperaturze, czas spalania jest krótki, a cały proces prowadzony bez dostatecznego nadmiaru powietrza. Skutkiem takiego spalania są liczne szkodliwe produkty, m.in. tlenek węgla (czad) i niebezpieczne dla zdrowia i środowiska gazy. W wyniku niecałkowitego spalania odpadów w niskich temperaturach powstaje również duża ilość drobnych pyłów, które są szkodliwe dla układu oddechowego człowieka z uwagi na bardzo małe wymiary cząstek, ponadto są one nośnikami zawartych w odpadach metali ciężkich.
  6. Wysoką wartość kaloryczną odpadów tworzyw sztucznych, można odzyskać w sposób bezpieczny dla zdrowia jedynie w profesjonalnych instalacjach do odzysku energii z odpadów.

Spot w prosty sposób ilustrujący hasło kampanii znajduje się tutaj.

Read 197 times